Jak czyścić buty motocyklowe

Jak czyścić buty motocyklowe?

Jak dbasz, tak masz – no kto z nas nie słyszał tego przysłowia od swoich rodziców, gdy zbyt szybko coś się psuło, lub sami doprowadziliśmy daną rzecz, do stanu który nie pozwalał nam na dalszą eksploatację. Jest to przysłowie, które doskonale trafia do motocyklistów i zazwyczaj nie trzeba im go powtarzać. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio konserwować i czyścić swoje buty motocyklowe, by spełniały one przez długi czas swoje zadanie.

Po co to robić?

Buty motocyklowe, mają zadanie ochrony naszych stóp przed uszkodzeniami w czasie szlifu lub innej kolizji. Muszą również chronić nas przed wiatrem i wodą, niezależnie czy jedziemy w deszczu, czy po prostu wjedziemy w kałużę i nie chodzi tutaj jedynie o nasz komfort, ponieważ jeśli do naszych stóp przedostanie się woda i będziemy jechać przez kolejne godziny – choroba dopadnie nas w mgnieniu oka, a przecież nie o to nam chodzi.

konserwacja i pielęgnacja.

Obuwie motocyklowe, jest wykonane w większości przypadków ze skóry, tak jak reszta elementów stroju motocyklowego. W zależności od ich przeznaczenia, mogą mieć większą lub mniejszą ilość elementów plastikowych, lecz o te nie musimy wcale specjalnie dbać, wystarczy je przetrzeć by były czyste i schludne.

Sama skóra wymaga o wiele więcej pracy, lecz na rynku znajdziemy ogromną ilość preparatów, które będą pozwalać nam na czyszczenie i konserwację, a każdy sklep motocyklowy, będzie posiadał je w swojej ofercie. Spokojnie, pracy nie ma dużo, a warto zadbać o swoje buty po każdej jeździe i jeśli chcemy lepiej je chronić, powinniśmy nałożyć warstwę wosku, lub preparatów które będą minimalizować wchłanianie wody – te również znajdziemy w sklepach motocyklowych.

A co ze środkiem?

No po wielu motogodzinach, nie ma nic dziwnego, że wnętrze butów, również zaczyna brzydko pachnieć, zwłaszcza jeśli dostała się się do nich już woda. Na forach, możemy spotkać agentów, którzy prali swoje buty w pralce, lecz jest to chyba najmniej odpowiedzialna czynność, jaką możemy wykonać.

W aptekach i drogeriach, znajdziemy preparaty wielu znanych firm, które naprawdę działają cuda, a jeśli chcemy pozbyć się wilgoci, wystarczy w butach umieścić trochę starych gazet z ogłoszeniami, lub można zrobić ze starych ubrań, specjalne woreczki wypełnione ryżem.

Dzięki takich czynnościom, pozbędziemy się zarówno wilgoci z naszych butów motocyklowych oraz brzydkiego zapachu i wielu zarazków, które mogą zacząć atakować nasze stopy, a to już na pewno nie będzie dla nas przyjemne!